Vitajte na mojej stránke!

Niečo málo o mne

Narodil som sa v roku 1963 v Kežmarku. Už od útleho veku ma fascinoval zvuk veľkého organu v našom kostole. No netúžil som po tom, aby som na ňom hral, ale zaujímalo ma, ako to všetko funguje, prečo to raz hrá slabšie, inokedy zasa veľmi silno a čo sa ukrýva v tej veľkej skrini. V dvanástich rokoch, už ako miništrant, som sa prvý krát dostal k organu a vtedy som zistil, že organ má veľa registrov z ktorých každý má iný zvuk. To ešte viac podnietilo moju fantáziu a túžbu preskúmať tento kráľovský nástroj. Tá pravá chvíľa nadišla až po ďalších piatich rokoch, keď prišli majstri z Košíc a začali rozoberať organ. Nebolo dňa, aby som im v tom nepomáhal. Vďaka majstrovi BAXOVI som sa toho o organe veľa naučil. On mi dal prvú literatúru o organe, on mi vysvetlil zákonitosti mechaniky a pneumatiky, on ma zasvätil do tajov intonácie a ladenia a odovzdal mi mnoho ďalších vedomosti. S ním som konzultoval aj opravy prvých mojich nástrojov, aby som si bol istý či prácu robím dobre, alebo či robím nejaké chyby.Vždy ma vedel správne usmerniť a povzbudiť. Preto majstra BAXU považujem za svojho učiteľa. Do roku 1990 som robil drobné opravy organov popri práci nábytkového stolára. Po „nežnej revolúcii“ sa požiadavky na opravy začali množiť, preto som opustil prácu stolára a založil živnosť na opravy hudobných nástrojov. Pri otváraní živnosti mi svojím odporúčaním pomohol doktor WURM, známy organológ a organový historik na Slovensku. Odvtedy sa organárskemu remeslu venujem nepretržite až dodnes.

Čo ponúkam

Základnou náplňou mojej práce sú opravy organov od údržby až po generálne rekonštrukcie. Ponúkam aj stavbu nových nástrojov, prípadne rozšírenie a dostavbu dispozícií stávajúcich organov. Popri tomu sa venujem aj opravám a ladeniu klavírov alebo harmónií.

Pri opravách si všetky komponenty pripravujem a vyrábam vo vlastnej réžii od pneumatických mieškov, cez abstrakty na mechanickú traktúru, kužeľové ventily až po píšťaly.

V poslednej dobe sa venujem aj vývoju a výrobe súčiastok na elektrickú traktúru, ako sú tónové magnety pre kuželkové, zásuvkové, alebo skriňové vzdušnice, ďalej magnety pre zásuvky spolu s elektronikou ktorá zabezpečuje nehlučný chod a pod. V spolupráci s odborníkom na elektroniku a programovanie (ELO-elektronika) vyvíjame kompletný systém pre pamäťové kombinácie.

Produkty

Obsah podstránky "Produkty" pripravujem...

Galéria

Kostol sv. Prokopa

Stříbrnice, Česká republika

Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Spišská Stará Ves, SR

Bazilika sv. Kríža

Kežmarok, Slovenská republika